Jak mądrze zarządzać kredytem hipotecznym?

24 stycznia 2019 Autor lektor Wyłączono
Jak mądrze zarządzać kredytem hipotecznym?

Jak mądrze zarządzać kredytem hipotecznym? Kredyt hipoteczny niekoniecznie jest marzeniem wielu z nas, ale w większości przypadków jest po prostu konieczny do tego, byśmy normalnie żyli i funkcjonowali na co dzień. Posiadanie mieszkania czy też domu wszak jest istotne dla wszystkich osób, które cenią sobie jakikolwiek poziom stabilizacji w życiu. Zdecydowanie właśnie dzięki kredytom hipotecznym staje się to możliwe i wiele osób w ogóle ma szansę na to, by mieszkać w doskonałych warunkach i żyć na odpowiednim poziomie we własnych czterech kątach. Wzięcie kredytu hipotecznego nie powinno jednak nigdy być podyktowane chwilowym impulsem i należy ten temat nie tylko dogłębnie przemyśleć, ale również mocno przeanalizować wiele aspektów tej decyzji, bowiem odbijać się będzie ona na wielu innych aspektach naszego życia w przyszłości, czy tego chcemy czy nie.

Zdolność kredytowa i realne możliwości finansowe

Jak mądrze zarządzać kredytem hipotecznym?

Jak mądrze zarządzać kredytem hipotecznym?

Oczywiście pierwszym krokiem do zaciągnięcia naszego kredytu będzie ocenienie przez bank fizycznej zdolności kredytowej. Czy jednak każdorazowo, gdy taka decyzja jest nam przychylna powinniśmy w pośpiechu podpisywać dokumenty kredytowe? Oczywiście nie. Należy przede wszystkim uwzględnić stabilność swojego zatrudnienia, możliwości zarobkowe i wiele innych czynników, takich jak wypadki, które również mogą wpłynąć na naszą zdolność spłaty samego kredytu. Otrzymanie kredytu to wszak dopiero pierwszy krok. Drugim jest jego bezpieczne spłacenie, a jak pokazują statystyki z tym często mamy problem i niestety w wielu wypadkach banki muszą uciekać się do postępowania komorniczego wobec nieuczciwych kredytobiorców, którzy zalegają ze spłatami zadłużenia. Powinniśmy oczywiście zastanowić się w przypadku brania kredytu razem ze współmałżonkiem jaki będzie nas wspólny budżet domowy w sytuacji, gdy zdecydujemy się na dzieci. To również istotne i wiele osób pomija fakt, że rodzina się powiększa często w obliczeniach i przez to przeszacowuje swoje możliwości finansowe w kwestii spłaty kredytu i innych zobowiązań.  Pamiętajmy, by nie przeceniać tych możliwości i w przypadku finansów lepiej pozostawać nawet umiarkowanym pesymistą aniżeli hurra optymistą.

Dodatkowe korzyści kredytowe

W wielu bankach skorzystanie z oferty kredytu hipotecznego sprawia, że stajemy się nieco inaczej postrzeganym klientem przez bank. W wielu wypadkach możemy otrzymać pewne gratisowe usługi, a także dodatkowe oferty, które są niedostępne dla wielu innych klientów. Stajemy się wszak związani z danym bankiem przynajmniej z założenia na bardzo wiele kolejnych lat. W wielu wypadkach również sam kredyt hipoteczny posiada ciekawe możliwości, które jako klienci możemy wykorzystać dla siebie. To chociażby możliwość odroczenia na pewien czas spłaty części zobowiązania po to, by ulżyć nam w sytuacji, gdy dojdzie do nieprzewidzianych i niekorzystnych dla nas sytuacji w życiu jak chociażby strata pracy. Dziś znacznie lepiej banki rozumieją takie właśnie sytuacje i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom takich właśnie klientów, którzy cenią sobie nade wszystko bezpieczeństwo zaciągniętego kredytu  zobowiązania wobec banku.

Spłacać szybciej czy cierpliwie rata po racie?

Zdecydowanie to jeden z najczęściej podnoszonych dylematów przez osoby, które posiadają kredyty hipoteczne na siebie. W każdym wypadku odpowiedź na to pytanie będzie indywidualna i zależna od bardzo wielu czynników. Zwykle jednak regułą jest, że znacznie bardziej opłaca się nadpłacać kredyt na jego wcześniejszych etapach, aniżeli w późniejszych, gdy już większość spłacanych środków to nasz kapitał, a znacznie mniej wynoszą wnoszone do bankowej odsetki. Przede wszystkim w tego rodzaju kalkulacji należy wziąć pod uwagę wskaźnik inflacji za ostatnie lata i zasymulować to jak zmniejszy się realna wartość pieniędzy na przestrzeni kolejnych lat. To cenna wiedza, która pozwoli nam na wykonanie wielu obliczeń.

Czy można bez kredytu?

Statystyki pokazują, że się bogacimy i coraz więcej Polaków z biegiem czasu będzie stać na zakup nieruchomości bez korzystania z rozmaitych kredytów. Fakty są jednak takie, że nie dotyczy to większości społeczeństwa, a jedynie pewnej jego części. Oczywiście trend się zmienia i zapewne w kolejnych latach takich osób przybędzie, ale jednak nadal nie będą to znaczące ilości Polaków.

Z kredytami zwykle czy tego chcemy czy też nie, będziemy mieli na jakimś etapie życia do czynienia. Są one częścią naszych systemów ekonomicznych i ich posiadanie nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto jednak w przypadku, gdy już decydujemy się na kredyt hipoteczny przeliczyć bardzo dokładnie każdy jego aspekty tak, by nie żałować tej decyzji za kilka lat. W przypadku, gdy już przy posiadanym kredycie pojawiają się jakieś wątpliwości, należy oczywiście zasięgnąć pomocy specjalistów od spraw kredytów i finansów osobistych, którzy nasz przypadek potraktują bardzo indywidualnie i będą w stanie nam doradzić na przykład jak zażegnać problemów prawnych. Lepiej dmuchać na zimne i w przypadku, gdy tylko czujemy, że spłata zobowiązania może być choć trochę zagrożona, szukajmy wyjścia z sytuacji nie czekając na ostatni moment.