Drukarnia cyfrowa

14 listopada 2022 Autor lektor12 Wyłączono
Drukarnia cyfrowa

Drukarnia cyfrowa – co powinniśmy o niej wiedzieć? Niewiele osób ma pojęcie o poligrafii, co jest w zupełności zrozumiałe. Pojęcie druku cyfrowego może zatem brzmieć bardzo tajemniczo. Okazuje się jednak, że otacza on naszą codzienność, dlatego warto zapoznać się z tą metodą. Czym tak właściwie jest druk cyfrowy? Na czym polega metoda cyfrowego druku? 

Dlaczego warto zdecydować się na drukowanie cyfrowe? Jakie jest praktyczne zastosowanie druku cyfrowego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym tak właściwie jest druk cyfrowy?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w zakresie druku cyfrowego, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym on tak właściwie jest. Otóż jest to dość popularna technika druku, która wykorzystywana jest przez drukarnie stacjonarne i internetowe. Wykorzystuje ona możliwości elektrograficznej maszyny drukarskiej. Takie urządzenie jest w stanie stworzyć wydruk na podstawie danych, które przesyłane są bezpośrednio z komputera. W praktyce istnieje duża dowolność w zakresie wykonywania zróżnicowanych projektów. Mogą być one dostarczone do drukarni na cyfrowym nośniku. Druk cyfrowy charakteryzuje się tym, że nie wymaga form drukarskich i nośników pośrednich, co z pewnością jest ogromnym udogodnieniem. To natomiast sprawia, że metoda uznawana jest za szybką i przede wszystkim ekonomiczną.

Jeśli chodzi o proces realizowania takich nadruków, to jest on bardzo zbliżony do druku laserowego. Różnica jest jednak taka, że możemy mieć pewność co do wysokiej jakości, a także atrakcyjnej ceny. Wśród podstawowych zalet takiej technologii wyróżnić możemy chociażby możliwość szybkiego drukowania ulotek. Nie są wymagane projekty matryc. Druk cyfrowy umożliwia niemal natychmiastową dalszą obróbkę. Ponadto całość może być realizowana w atrakcyjnych cenach, nawet w przypadku bardzo niskich nakładów. Dodatkowo technologia umożliwia korzystanie z personalizacji. 

Na czym polega metoda cyfrowego druku?

Na dzień dzisiejszy druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych metod druku, która bardzo powszechnie wykorzystywana jest do produkowania niewielkich materiałów reklamowych. Do takowych najczęściej zalicza się ulotki, broszury, katalogi, wizytówki, etykiety. Należy podkreślić, że maszyny przeznaczone do druku cyfrowego pracują w elektrograficznej technologii. Oznacza to, że zamiast matrycy wykorzystywany jest specjalistyczny cylinder, który powszechnie nazywany jest fotoreceptorem. Jest on pokryty światłoczułą warstwą. Cylinder naświetla się laserową wiązką, co tworzy utajony obraz. Za pomocą tonera jest on później nanoszony na dowolny materiał i jest zespalany termicznie. Jak zatem można zauważyć, technologia ta jest bardzo zaawansowana i cieszy się ogromną popularnością. 

Dlaczego warto zdecydować się na drukowanie cyfrowe?

Drukarnia cyfrowa

Drukarnia cyfrowa

Nie bez powodu drukarnia cyfrowa to tak powszechne rozwiązanie, z którego korzysta coraz większa liczba klientów. Przede wszystkim możemy liczyć na ponadprzeciętną szybkość. W praktyce faza przedprodukcyjna trwa jedynie chwilę. Nie wymaga skomplikowanych przygotowań, które konieczne są w przypadku tradycyjnych maszyn drukarskich. Sam etap produkcyjny również nie zabiera wiele czasu, bowiem w ciągu minuty możliwe jest wydrukowanie nawet 100 stron, w zależności od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Od ręki mogą być realizowane nawet niskonakładowe zamówienia, natomiast te większe zajmą niewiele więcej czasu.

Cechą charakterystyczną druku cyfrowego jest generowanie niewielkich kosztów. Co więcej, jakość jest naprawdę wysoka. Nie ma konieczności oczekiwania na wyschnięcie materiału – chwilę po wydrukowaniu możliwa jest dalsza obróbka introligatorska. Nie należy zapominać o tym, że możliwe jest spersonalizowanie pojedynczych egzemplarzy. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że każdy wydruk może posiadać indywidualną informację, co jest szczególnie przydatne w przypadku drukowania elementów z numerami seryjnymi. 

Jakie jest praktyczne zastosowanie druku cyfrowego?

Wiemy już naprawdę wiele na temat druku cyfrowego. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, która może budzić wiele wątpliwości. Mowa o tym, jakie tak właściwie zastosowanie posiada druk cyfrowy. Otóż jest to świetna metoda, jeśli zdecydowalibyśmy się na produkcję akcydensów. Są to użytkowe bądź okolicznościowe wyroby poligraficzne, które wyróżniają się spośród pozostałych niewielkimi rozmiarami i małym nakładem.

Co więcej, druk cyfrowy zalecany jest do przygotowywania wydruków na zróżnicowane konferencje. Mowa chociażby o takich akcesoriach, jak broszury informacyjne, katalogi ofertowe, plakaty, ulotki, wizytówki. Druk cyfrowy webadruk.pl/produkty/druk-lateksowy sprawdza się też, jeśli chodzi o obsługę szkoleń, konferencji, kursów i imprez o podobnym charakterze. Technologia ta może okazać się doskonała do drukowania czasopism bądź książek, o ile nakład jest średni bądź mały. Jak można zatem zauważyć, zastosowanie jest naprawdę zróżnicowane, a możliwości- szerokie. 

Webadruk drukarnia cyforwa
Al. Armii Krajowej 61
50-541 Wrocław
570 240 980
www.webadruk.pl