Dlaczego warto wybudować dom kanadyjski?

Dlaczego warto wybudować dom kanadyjski?

Dlaczego warto wybudować dom kanadyjski? Każdy mężczyzna zakładający rodzinę powinien posadzić drzewo i wybudować dom. Tak się przynajmniej mówi. Zwykle te dwie kwestie idą ze sobą w parze, ponieważ każdy, kto wybudował dom, sadzi w ogrodzie drzewa. Ty także marzysz o tym, aby mieć swoje cztery kąty i każdy z domowników miał swój własny kąt? Jeśli masz liczne potomstwo, to z pewnością ciężko mieszka się w mieszkaniu lub z teściami. Wiadomo, że im większe dzieci, tym więcej miejsca będą potrzebować. Każde z nich będzie chciało mieć swój własny pokój. Dlatego czas zacząć myśleć o budowie własnego domu.

Od czego zacząć? Oczywiście nie od budowy. W pierwszej kolejności należy zająć się takimi kwestiami, jak podliczenie kosztów, jakie generuje budowa, szukanie działki, sprawdzenie ekip budowlanych oraz jakie ceny oferują, sprawdzenie cen materiałów i wiele innych. Warto zorientować się, jak wyglądają ceny działek, aby móc doliczyć koszty zakupu terenu. Pamiętaj, że lepiej jest kupić nieco większą działkę i dopłacić, niż zdecydować się na taką, gdzie nie zmieści się nawet garaż. Lepiej zainwestować na początku więcej, ponieważ w przyszłości, kiedy zabraknie miejsca, może nie być możliwości dokupienia skrawka ziemi. Należy liczyć się również z tym, że ziemia jest coraz droższa z każdym rokiem. Zaś kiedy ta obok Twojej działki zostanie wykupiona pod inny budynek, nie będziesz miał możliwości powiększenia ogrodu.

Dom kanadyjski — dlaczego warto?

Dlaczego warto wybudować dom kanadyjski?
Dlaczego warto wybudować dom kanadyjski?

Coraz częściej można spotkać się nawet w Polsce z domami w stylu kanadyjskim. Są to budynki, które mają najczęściej drewniany szkielet, na którym mocowane są ściany — również wykonane z drewna. Jako ocieplenie używana jest wełna mineralna lub natrysk — styropian się nie nadaje. Budowa takiego domu jest bardzo szybka i w miarę prosta, a co najważniejsze — nieco tańsza niż murowanego. Mając wszystkie materiały, działkę i fachowców, dom takiego rodzaju można postawić już w 3 miesiące. Nie musimy bowiem czekać na wysychanie zapraw ani przerywać pracy na zimę. Dom buduje się szybko, sprawnie, a dobrze wykonany jest stabilny, wytrzymały i posłuży nawet setki lat.

Dom drewniany jest również znacznie zdrowszy dla płuc. Panuje w nim większa wilgoć niż w murowanym, a także przyjemny mikroklimat. Jednak wiele ludzi nie jest przekonanych do tego typu budynków, uważając, że nie nadają się na nasz klimat. Nieprawda, gdyż domy kanadyjskie stawiane są w znacznie mniej sprzyjających warunkach klimatycznych jak np. W Norwegii. W takim budynku jest tak samo ciepło, jak i w murowanym. Musi być jednak dobrze wykonany i ocieplony odpowiednimi materiałami. Dobrze jest również pomyśleć o zaprojektowaniu budynku tak, aby był prawidłowo ułożony względem biegunów, czyli postawić na duże okna od strony północ-południe, aby wpadało więcej słońca i ogrzewało wnętrza. Tutaj ważna jest również prosta bryła budynku. Im więcej kątów, załamań i innych szczegółów, tym większe prawdopodobieństwo, że ciepło będzie szybciej z domu uciekać. Dlatego zwykle domy kanadyjskie mają kształt prostych brył.

Co grozi budynkom kanadyjskim? Fakty i mity o drewnianych domach

Największym niebezpieczeństwem dla domu wykonanego z drewna jest wilgoć. Jeśli deski oraz inne elementy drewniane nie będą dobrze wysuszone, oraz zabezpieczone odpowiednimi komponentami, dom będzie nasiąkał wilgocią. Będzie to powodować nie tylko stopniowe niszczenie się budynku, ale także grzyba wewnątrz, który jak wiadomo jest trujący. Bardzo istotną kwestię podczas budowa domku kanadyjskiego stanowi dobrze zamontowana i zabezpieczona instalacja wodna. Nie mogą pojawić się żadne przecieki oraz awarie, ponieważ deski będą próchnieć. Dlatego do założenia instalacji wodnej, należy wynająć profesjonalną firmę z doświadczeniem, która zna się na rzeczy i zajmuje się montażem w domach drewnianych. Kolejnym zagrożeniem dla domu kanadyjskiego jest ogień. Prawidłowo postawiony dom, zabezpieczony oraz ocieplony, nie będzie wcale mniej ognioodporny od domu murowanego.

Jeśli jednak ekipa okaże się kiepska i zrobi dom „po taniości” lub się do tego nie przyłoży i użyje kiepskiej jakości materiałów, dom pójdzie z dymem przy pierwszym zajęciu się ogniem. Ryzyko jest tutaj ogromne, dlatego wybieramy doświadczoną firmę i staramy się nie ukierunkowywać swoich wyborów tylko na cenę usługi. Często możemy spotkać się z opiniami, że domy drewniane są mniej trwałe, jeśli chodzi o upływ czasu, niż murowane. Jest to jednak dość staroświeckie przekonanie i odnosi się do tych domów, które były budowane za czasów młodości naszych prababć oraz babć. Wtedy bowiem drewno używane do budowy domów nie było tak dobrze przygotowane z braku technologii takiej, jak dzisiaj jest dostępna. Co więcej, brakowało bardzo ważnego elementu, jakim są preparaty zabezpieczające drewno przed uszkodzeniami, robakami i wilgocią. Dzisiejsze domy Szczecin drewniane są budowane z odpowiednio trwałego drewna, które jest długo suszone, strugane czterokrotnie, a na końcu wykańczane środkami przeciwogniowymi i przeciwgrzybiczymi.