Chirurgiczne zmniejszenie piersi krok po kroku

Chirurgiczne zmniejszenie piersi krok po kroku

Chirurgiczne zmniejszenie piersi krok po kroku – duży biust jest oznaką seksowności kobiety. Popularne jest przekonanie, że piersi świadczą o atrakcyjności fizycznej kobiety. Zdaniem panów pierwszym elementem, na który zwracają uwagę poznając kobietę, jest twarz, a potem piersi. Kobiecy biust jest symbolem seksualności i macierzyństwa. Biologiczną funkcją piersi jest karmienie potomstwa. Są jednak sytuacje, kiedy duże piersi stają się zdrowotnym i praktycznym problemem.

Kompleks dużych piersi

W marzeniach panów, kobiety mają duży biust, idealne wcięcie w talii i długie nogi.  W rzeczywistości jest kilkadziesiąt typów kobiecych sylwetek i w zasadzie każde ciało ma swoją niepowtarzalną budowę. Z problemem dużych piersi dziewczyny mierzą się już w okresie nastoletnim, kiedy większy niż przeciętnie rozmiar biustu jest powodem nieprzyjemnych, seksistowskich zaczepek ze strony kolegów i obniża samopoczucie. Już wtedy pojawiają się pierwsze marzenia o poddaniu się chirurgii plastycznej i zmniejszeniu biustu. Nieprzyjemne komentarze otoczenia to nie jedyny problem z dużym biustem. Posiadaczki większych piersi zmagają się trudnościami w doborze bielizny (tradycyjne rozmiary to 70A-85D) oraz ubrań, których producenci  nie uwzględniają różnych typów kobiecych sylwetek.

Problemy zdrowotne

Duży biust, którego waga przekracza 2,5-3 kg na pierś to spory problem zdrowotny. Powoduje bóle kręgosłupa, pleców, ramion, zwyrodnienie kręgosłupa. Skóra i mięśnie klatki piersiowej nie jest w stanie utrzymać takiego ciężaru i  to zadanie „spada na kręgosłup”, co doprowadza do poważnych zmian w kręgosłupie. Pod piersiami pojawiają się odparzenia i zmiany skórne. Kobiety zbyt hojnie obdarzone mogą odczuwać dyskomfort psychiczny. Aby poddać się refundowanemu zabiegowi chirurgii plastycznej i zmniejszyć biust, muszą przedstawić zaświadczenie od psychiatry, że obfity biust jest źródłem problemów psychicznych.

Mammoplastyka – przebieg zabiegu

Chirurgiczne zmniejszenie piersi krok po kroku
Chirurgiczne zmniejszenie piersi krok po kroku

Operacja chirurgii plastycznej zmniejszenia biustu fachowo nosi nazwę mammoplastyki. Przed zabiegiem trzeba przeprowadzić szereg badań, w tym konsultację ginekologiczną, mammografię i odstawić antykoncepcję. Na dwa tygodnie przed zabiegiem trzeba odstawić niektóre zioła, suplementy diety i ograniczyć palenie papierosów. Na 6 godzin przed operacją nie można jeść, pić i palić tytoniu. Zabieg chirurgii plastycznej zmniejszenia biustu najlepiej wykonać tydzień po miesiączce, ponieważ wtedy piersi są mniej ukrwione i jest niższy poziom hormonów. Operacja trwa 3 godziny i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Rozpoczyna się od  cięcia wokół sutka, pionowo w dół piersi i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. Następnie usuwany jest tłuszcz. Z drugiej piersi usuwa się tyle samo tłuszczu, co z pierwszej. Dzięki temu gruczoły piersiowe są równe i symetryczne. Następnie modeluje się kształt suka i piersi. Po operacji pacjentka powinna przebywać w szpitalu dwie doby i przyjmować silne środki przeciwbólowe. Przez dwa tygodnie zalecane jest noszenie specjalnego stanika chirurgicznego. Do pracy można wrócić po dwóch tygodniach, o ile nie jest to praca fizyczna. Szwy usuwa się po 15-20 dniach. Pełna rekonwalescencja trwa nawet rok. Przez miesiąc nie wolno niczego dźwigać ani wykonywać ćwiczeń fizycznych. Nie wolno opalać się przez pół roku.

Możliwe powikłania pooperacyjne

Jak każda operacja mammoplastyka może wiązać się z komplikacjami. Do najpoważniejszych powikłań należy ryzyko wystąpienia zakrzepu w naczyniach krwionośnych, obumarcie brodawki i otoczki brodawki lub zmiana jej koloru. Możliwa jest asymetria piersi lub obumarcie czucia w operowanych piersiach.  Czucie powraca po około 3 miesiącach. W trakcie operacji mogą zostać uszkodzone przewody mlekowe, co uniemożliwi karmienie dziecka piersią. Dlatego też operacja zmniejszenia piersi nie jest polecana kobietom, które planują powiększenie rodziny. Na skorzystanie z chirurgii plastycznej i zmniejszenie piersi najczęściej decydują się kobiety, które urodziły zaplanowaną liczbę dzieci i zakończyły karmienie piersią. Operacji zmniejszenia piersi nie wykonuje się u nastolatek, ponieważ nie zakończył się okres rozwoju piersi.

Refundacja zabiegów

Jest możliwa refundacja kosztów operacji chirurgii plastycznej zmniejszenia piersi, o ile przyczyną zabiegu są względy zdrowotne. Skierowanie na zabieg może wydać ortopeda lub neurolog. Kolejnym warunkiem otrzymania refundacji jest usunięcie ponad 500 gram tkanki.

Zdaniem chirurgów na operację zmniejszenia piersi decydują starsze pacjentki, które boleśnie odczuwają problemy z kręgosłupem z powodu obfitego biustu.  Większość pacjentek chce odzyskać zdrowie, względy estetyczne mają mniejsze znaczenie. Operacja pozytywnie wpływa na psychikę kobiety, pozwala cieszyć się z atrakcyjnego wyglądu i dodaje pewności siebie. Efekt wizualny i zdrowotny zabiegu jest natychmiastowy.  Brak kilku kilogramów na klatce piersiowej to duża ulga – w końca można uprawiać sport, żyć bez bólu, wyspać się i kupić wymarzone ciuchy. Nowy wygląd podziwiają znajomi i przyjaciele.