Cechy konstrukcji drewnianych

Cechy konstrukcji drewnianych

Cechy konstrukcji drewnianych: konstrukcje drewniane cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Polacy coraz chętniej kupują produkty naturalne, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. W trosce o swoich bliskich poszukują rozwiązania, które łączy w sobie funkcjonalność i atrakcyjny wygląd. Konstrukcje drewniane, w tym mieszkalne, coraz częściej pojawiają się w architekturze miejskiej. Wydaje się, że drewno na stałe wpisało się w polskie myślenie o współczesnej architekturze.

Wspaniałe właściwości drewna przyczyniły się do rosnącej popularności konstrukcji drewnianych

Drewno posiada wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Dzięki temu budownictwo drewniane stawało się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Zawarte w drewnie olejki eteryczne nie tylko wypełniają pomieszczenie przyjemnym leśnym aromatem, ale także oczyszczają drogi oddechowe. Dlatego zaleca się, aby osoby z infekcjami dróg oddechowych mieszkały w drewnianych budynkach, w tym domach.

Cechy konstrukcji drewnianych
Cechy konstrukcji drewnianych

Ponadto drewno jako materiał w pełni naturalny nie powoduje alergii, a jego ciepła kolorystyka pozytywnie wpływa na stan ducha i koi nerwy. Skupiając się na konstrukcjach drewnianych należy wspomnieć, że drewno utrzymuje naturalną równowagę wilgoci w budynku. Jeśli w pomieszczeniu mieszkalnym jest za dużo wilgoci, drewno pochłonie wilgoć. Gdy powietrze jest zbyt suche, drewno uwalnia je do otoczenia. Proces ten pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury dla konstrukcji drewnianej, a tym samym zmniejsza rachunki za ogrzewanie.

Niezwykle ważną właściwością drewna jest również elektryczność statyczna. Pył nie będzie unosił się w konstrukcjach drewnianych. Dlatego alergikom zaleca się mieszkanie w drewnianych wnętrzach.

Poza tym drewno = ekologiczne. Drewno oszczędza energię i to nie tylko w domowych budżetach. Produkcja konstrukcji drewnianych zużywa znacznie mniej energii. Ściany wewnętrzne takich budynków nie wymagają dodatkowej izolacji, a drewno jest materiałem odnawialnym, którego pozyskiwanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Mniej łączników metalowych używa się do budowy domów lub innych konstrukcji drewnianych.

Cechy konstrukcji drewnianych

Wbrew pozorom drewno to niezwykle trwały materiał budowlany. Drewno od wieków jest podstawowym budulcem domów. Jest sprężysty i odporny na uszkodzenia i pozostaje jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Odpowiednio zaimpregnowana konstrukcja drewniana może służyć właścicielowi przez pokolenia. W Polsce drewno pozyskiwane z drzew iglastych jest doskonałe ze względu na umiarkowany klimat kraju. To one są najbardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne i ostre mrozy zimy.

Budynki drewniane, podobnie jak budynki betonowe, mogą mieć dwie kondygnacje. W zależności od preferencji klienta mogą mieć pojedyncze lub podwójne ściany, które nie wymagają dodatkowej izolacji. To ogromna zaleta, ponieważ koszt mieszkania segregacyjnego może dodać kilkadziesiąt tysięcy złotych ekstra.

Właściwości konstrukcji drewnianych, a naturalny proces „starzenia się” drewna

Konstrukcje drewniane są stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi materiałami stosowanymi w budownictwie. Konstrukcje betonowe są drogie, a ich wykonanie może trwale zmienić wygląd otoczenia. Drewno doskonale komponuje się z otoczeniem. Projekt drewniany charakteryzuje się krótkim czasem realizacji oraz możliwością dowolnej modyfikacji szkieletu. Są tanie w instalacji i można je również szybko usunąć. Montaż konstrukcji drewnianych, w zależności od stopnia skomplikowania projektu, nie powinien jednak przekraczać 7 dni.

W przypadku konstrukcji wykonanych z innych materiałów budowa może trwać nawet kilka miesięcy. Na rynku można znaleźć dziesiątki przykładów projektów budownictwa drewnianego oferowanych przez wiele firm. Ktoś, kto decyduje się na zakup domu z bali, musi mieć świadomość, że drewno z czasem może „szlachetnieć”. Oznacza to, że pod wpływem promieniowania UV i procesów utleniania drewno szarzeje, wygląda na starsze i bardziej szykowne.

Budownictwo drewniane ma w naszym kraju długą tradycję, a producenci wysokiej jakości konstrukcji drewnianych chcą tę tradycję ożywić. W naszym kraju jest wiele zabytków budownictwa drewnianego. Należą do nich drewniane kościoły i imponująca budowla w stylu Świdermajera pod Warszawą. Budowle te utwierdzają naszych rodaków w przekonaniu, że drewno to wszechstronny budulec, który w odpowiednich warunkach przetrwa wieki. Co więcej, drewno pozwala na dowolną formę, a także zdobienie odpowiednimi narzędziami.